Neden Bodrum? Bodrum’ da nerede yaşanır? Bodrum’ da nerede ne vardır? Bodrum’ da iş hayatı…

Tek cümle ile “Neden Bodrum?” sorusu cevaplanacak olursa; “Hem büyük şehrin tüm olanakları olsun, hem de doğa ve denizle iç içe yaşayayım” diyorsanız, Türkiye’ nin tek adresi Bodrum’ dur. Türkiye’ nin önde gelen eğitim, sağlık ve tekstil markalarının bir arada olmasının yanı sıra, bazı büyük şehirlerde olmayan markalar bile Bodrum’ da mevcut. Bunun yanına bir de yılın 300 günü güneşli, bol mavi ve yeşil renkli denizi ve doğası da eklendiğinde, Bodrum, Türkiye’ nin cazibe noktası oluyor.

Devamlı göç alan Bodrum, pandemi ile birlikte ciddi bir şekilde artık bir tatil kasabası olmaktan çıkıp, on iki ay yaşanan bir ilçe oldu. Bu durum iyi mi oldu kötü mü tartışılır ancak bu göçle birlikte Bodrum’ un ekonomik yapısı da ivme kazandı. Eskiden iki ay olan turizm sezonu artık altı ay… Sadece yazın hizmet veren bir çok sektör şimdi devamlı hizmete açık. Bunca değişime rağmen Bodrum hala yatırıma açık ve ihtiyaçları olan bir ilçedir. Kaliteden taviz vermeyen, bildiği işi yapan her girişimci için Bodrum’ un fırsat olduğunu düşünüyoruz. Lakin fırsattan kastımız, astronomik rakamlara iş yapmak olmadığını da belirtelim. Amaç, sömürmek olmamalı!

BODRUM’ DA EĞİTİM ve SAĞLIK;

Nüfusun artması, hizmet kalitesini de doğal olarak arttırdı. Konusunda uzman eğitimciler de doktorla da artık Bodrum’ da…

Ted Koleji (Ortakent), Marmara Koleji (Bitez), Bahçeşehir Koleji (Bitez), Fen Bilimleri Lisesi (Konacık), Mod International School (Gümbet), Amerikan Kültür Koleji (Ortakent), Doğa Koleji (Konacık), İngiliz Kültür Koleji (Konacık), Bilnet Okulları (Ortakent) gibi eğitimde önemli markalar Bodrum’ da ve fiyatları büyük şehre göre bir miktar daha uygun şu an…

Bir çok tıp merkezi, poliklinik ve muayenehane haricinde, Türkiye’ nin iki büyük sağlık sektörü markası olan Acıbadem Hastanesi ile Amerikan Hastanesi’ de Bodrum’ da… Yeni hastane yapımları da devam ediyor. Sağlık sektörü hızla gelişmeye devam ediyor.

NEREDE YAŞANMALI?

Yaz aylarında Bodrum’ un her beldesi hareketli… Kış aylarına değinecek olursak; Bodrum merkez, nüfusun en yoğun olduğu bölgedir. Bodrum merkezi, Turgutreis takip ediyor. Konacık, Bitez, Ortakent tarafı, gerek iş gerek okul gibi etkenlerle daha merkezi yaşamı tercih edenler için uygun beldelerdir. Eskiden köyden ibaret olan Yalıkavak ise şimdilerde sunduğu olanaklarla, Bodrum’ un en tercih edilen beldelerinden biri oldu. Özellikle yaz nüfusu, Bodrum merkezden yüksek hale geldi. Keza, Gümüşlük, Gündoğan, Türkbükü, Torba için kışın kedi ve köpeklerle bir yaşam olduğunu söyleyebilirdik ancak Bodrum’ un hiçbir beldesi için artık bu söylenemez. Bodrum Yarımadası’ nın kuzeyi, kışın daha çok rüzgara maruz kalsa da, bu durum yaz ayları için avantaja dönüşmektedir. Zira yarımadanın kuzeyi ile güneyi arasında beş dereceye varan değişimler olabiliyor.

Konut fiyatlarına değinecek olursak, Bodrum, pandemi ile birlikte gelen taleple, Türkiye’ nin en hızlı ve yüksek artış oranına maruz kalan ilçelerden biri oldu.

Birçok sitede “Her bütçeye göre ev var.” denilse de bizler buna katılmıyoruz. Bodrum’ un hangi beldesinde olursa olsun, 2+1 niteliğinde, 3.500 ₺’ nin altında kiralık bir ev bulmak çok zor. Bunun başlıca sebebi, sezonluk (Üç ay) kira fiyatlarının minimum 50.000 ₺ olması ve peşin alınması. Hal böyle olunca, mal sahipleri de haklı olarak “Üç ayda zaten en az 50.000 ₺ peşin alıyorum. Ne diye evimi aylık kiraya verip, ödeyecek mi ödemeyecek mi riskine gireyim? Hadi vereyim, o zaman peşin 50.000₺ alayım.” diyor. Kısaca Bodrum’ da eli yüzü düzgün, lüks olmayan, 2+1 niteliğinde kiralık bir ev arıyorsanız, yıllık 50.000₺ peşin ödemeye hazır olmalısınız. Satılık düşünürseniz, yukarıda kiralık için belirttiğimiz niteliklerde bir ev için minimum 1.500.000 ₺’ yi gözden çıkarmalısınız. Milas’ a bağlı Mumcular, Dörttepe, Güllük, Güvercinlik gibi Bodrum’ a yarım saat mesafede olan beldelerde daha uygun fiyatlı kiralık ve satılık seçenekleri var.

SON SÖZ OLARAK;

Yaşadığınız yerden başka bir yere taşınmaya karar vermek radikal bir karardır. Her yönüyle detaylıca araştırma yapmak gerektirir. Şu an Türkiye’ nin en büyük Bodrum Konut Projeleri portföyüne sahip olarak her ne kadar merkez ofisimiz İstanbul’ da olsa da, bizler Marcel Group Tic. A.Ş. bünyesindeki “Bodrum Projeleri” ekibi olarak, 2015 yılından beri Bodrum’ da ikamet ediyoruz. İnşaat, eğlence ve turizm sektörlerinde faaliyet göstermemizin yanı sıra, Proje Pazarlama ve Satış sektöründe de faaliyet göstererek, talepleriniz doğrultusunda, sizleri, Bodrum’ da onlarca proje içerinden, doğru bölgede doğru konut ile buluşturmak için çalışıyoruz. Sizlerin Bodrum’ a meçhule doğru yolculuk yapması yerine Bodrum’ un tüm konut projelerinin, İstanbul ofisimizde sunumunu gerçekleştiriyoruz. Sonrasında tüm ulaşım ve konaklama masrafları tarafımıza ait olmak üzere sizleri Bodrum’ a, evinizi almaya götürüyoruz. Yaptığımız iş sadece proje sunumu değil; Bodrum’ da bir yaşam sunumudur ve sunum yaptığımız kişilerle her daim Bodrum’ da yüz yüze bakacağımız, belki de komşu olacağımız gerçeği ile hareket ediyoruz. Bu sebeple, Bodrum’ da ev almadan önce, Bodrum’ da yaşam üzerine sohbet etmeye sizleri İstanbul ofisimizde misafir etmekten mutluluk duyarız.