Pandemi döneminde büyük ilgi gören Bodrum’da konut satışları artış gösterdi.

Türkiye turizminin önemli   noktalarından olan Bodrum’da son yıllarda gayrimenkul piyasası da oldukça hareketli dönemler geçiriyor. Bölgede konut yatırımlarının yanı sıra arsa ve arazi arayışları da artış gösterdi.

Tüm dünyayı etkileyen yeni tip korona virüs salgını insanların yaşam biçimlerinde değişikliklere yol açtı. Salgın döneminde büyük şehirlerden küçük yerleşim bölgelerine geçiş görüldü. Bodrum’ da pandemi döneminde Türkiye’de öne çıkan bölgeler arasında yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’ nun 2021 yılı Mart ayında açıkladığı konut satış istatistiklerine göre Muğla genelinde konut satışları %31,2 arttı ve 2021’in ilk dört ayında Muğla, fiyatlarının en çok artış gösterdiği illerden biri oldu. Bodrum’ da ise konut fiyatları neredeyse %100 arttı. 

Bununla birlikte TL’deki değer kaybının bir sonucu olarak yabancılar Türkiye konut piyasasına yeniden ilgi göstermeye başladılar. Özellikle Rus vatandaşlarının gösterdiği ilgi artmaya devam ediyor. Maliyet enflasyonuyla birlikte bu ilgi de fiyatların güçlü seyretmesine katkıda bulunuyor. Bu değer kayıplarının devam etmesi durumunda bu bölgede emlak piyasası yine hareketli bir dönem geçirebilir.